onlinemag.cz Další magazíny: Auto moto | Cestování | Domov | Finance | Reality | Elektro | Kultura | Móda | Hobby | Sport

Jak vybrat správný fotoaparát

Jestliže se rozhodneme pro nákup nového digitálního fotoaparátu, je nutné si položit několik základních otázek. Mezi tyto otázky patří: Jak často budu fotoaparát používat? K jakému účelu ho budu mít? Kolik jsem ochoten za něj zaplatit? Co by fotoaparát měl mít za funkce a které funkce používat nebudu? Jakou značku preferuji? Udělejte si jasno a podle takových hledisek teprve digitální fotoaparáty vybírejte. Pokud jde o otázku značky nelze říci, že ta či ona značka je lepší.

Výrobce digitálních fotoaparátů obvykle dělí různá tradice výroby, ale podobně užitá technologie při výrobě. Ceny jsou rovněž srovnatelné. Dobrý kompakt koupíte za čtyři až pět tisíc korun, dobré digitální zrcadlovky už za patnáct tisíc korun. Profesionální fotografové užívají techniku za desítky i stovky tisíc korun. Digitální zrcadlovky jsou fotoaparáty určené pro profesionální fotografy a nadšené amatéry. Díky stále novým modelům, které přicházejí na trh, ceny zrcadlovek stále více klesají, a proto jsou stále více dostupné i pro „obyčejné“ fotografy. Mezi digitální zrcadlovku patří Canon EOS 400D.

Typy digitálních fotoaparátů

Snad již každá rodina má v dnešní době digitální fotoaparát. Jak již bylo zmíněno, digitální fotoaparáty se dělí na kompakty a na zrcadlovky. Kompaktní digitální fotoaparát má mnoho výhod a nevýhod. Jejich kvalita je různá, záleží na výrobci a na ceně za kterou kompakt pořizujete. Mezi velké výhody patří to, že kompaktní foťák snadno dáte do kapsy a jdete. Nemusíte brát s sebou batohy s příslušenstvím a mezitím máte vše, co na běžné focení potřebujete. Nevýhodou se pak stává kvalita fotek. Kompakty nedokáží udělat tak kvalitní snímky jako zrcadlovka.

Oproti tomu digitální zrcadlovky jsou již plnohodnotné profesionální fotoaparáty. Opět záleží na ceně, za kterou zrcadlovku pořídíte, ale v dnešní době i ty levnější dokáží dělat kvalitní snímky. Mezi nevýhody patří velikost. Kvalitní Zrcadlovku již nestrčíte do kapsy, takže při výletech se pronese, zvlášť když máte s sebou další 4 objektivy. Každý z těchto  typů má své klady a zápory. Záleží jen na uživateli, jaký typ digitálního fotoaparátu zvolí

Digitální zrcadlovky

Existuje velmi mnoho druhů fotoaparátů a značek. Jakékoliv rozdělení digitálních fotoaparátů je ovšem věc značně nejistá, protože se toto odvětví trhu mění se značnou rychlostí, srovnatelnou s vývojem technologií u osobních počítačů. Proto co platí dnes, nemusí platit již v relativně blízké budoucnosti – a je zřejmé, že vývoj stále půjde dál, protože výrobci ještě ani zdaleka nedosáhli fyzikálních hranic. Když si chceme zakoupit fotoaparát je nutné si uvědomit, jak moc chceme kvalitní fotografie.

V dnešní době si mnoho lidí oblíbilo digitální zrcadlovku. Digitální zrcadlovky můžeme rozdělit na klasické digitální zrcadlovky a na profesionální zrcadlovky. Tyto typy fotoaparátů patří k absolutní špičce na trhu. Jde to poznat jak v jejich možnostech tak také podle ceny, která je opravdu vysoká. Tuto možnost koupě nabízejí známé značky jako jsou Canon, Nikon nebo Olympus.

Od firmy Canon můžeme zmínit digitální zrcadlovku EOS 1000D s nejlehčím tělem mezi fotoaparáty canon EOS disponuje celou řadou technologií používaných v profesionálních fotoaparátech. Canon sama vyvinula a vyrobila klíčové komponenty, aby zajistila jejich bezchybnou součinnost a špičkovou kvalitu obrazu. Bohužel tento typ nepatří do profesionálních zrcadlovek, ale pouze do digitálních.

Kompaktní digitální fotoaparáty

Při nákupu nového fotoaparátu je nejdůležitější si uvědomit co budeme fotit, kolik chceme do fotoaparátu vložit peněz, jakou chceme značku a podobně. Na trhu najdeme několik značek mezi, které patří například olympus, canon eos, sony nebo panasonic. Prvním kritériem pro výběr nového digitálního fotoaparátu je bezesporu jeho velikost. Malý fotoaparát je pohotovější a lépe se vejde do batohu či do kapsy. Na druhé straně větší fotoaparát se většinou lépe a stabilněji drží. Navíc ve většině případů platí, že do většího fotoaparátu se vejde větší objektiv, který má lepší optické vlastnosti, které se pozitivně odrazí na kvalitě pořízených snímků. Vhodný fotoaparát je třeba PANASONIC LUMIX. Tento typ Vám vytvoří dokonalé fotografie bez toho, aniž by jste museli mít objemné a nemotorné přístroje. Fotoaparát využije profesionál, ale i amatérský fotograf.

Digitální fotoaparáty panasonic se snaží na poli fotoaparátů zaujmout hlavně kvalitním provedením, kompaktními rozměry, ale také dokonalou optikou a to hlavně ultrazoomy s výbornou světelností 2,8. Světelnost ovšem není hlavní zbraní těchto objektivů. Díky optické stabilizaci se nemusíte bát roztřesených snímků ani při nejdelším ohnisku. Optiku dodává renomovaný výrobce optického skla firma Carl-Zeiss. Snímací prvky těží hlavně ze zkušeností získaných při výrobě videokamer. Na trhu také můžete narazit na pojem kompaktního digitálního fotoaparátu. Jak plyne již z jejich označení, kompaktní digitální fotoaparáty se vyznačují především malými rozměry. Podle použitého objektivu je rozlišujeme na ultrazoomy (více než 5x optický zoom), kterým se též říká elektronické zrcadlovky, a kapesní kompaktní fotoaparáty.