onlinemag.cz Další magazíny: Auto moto | Cestování | Domov | Finance | Reality | Elektro | Kultura | Móda | Hobby | Sport

Jak vybrat správnou GPS navigaci

V současné době vybrat tu správnou GPS navigaci není snadné. GPS navigaci můžete koupit od specializovaného výrobce navigací, nebo klidně i navigaci v mobilu. Orientovat se v kvalitě a ve výhodách nebo nevýhodách není snadné. Při koupi si musíte položit otázku, na co budete GPS navigaci používat. GPS navigace jsou různého typu.

Základní představení

Nejběžnější je rozdělení na autonavigace a na turistické navigace. Autonavigace obsahují většinou mapy pro silniční provoz, takže pokud jezdíte hlavně autem jsou tyto navigace vhodné pro vás. Pokud chodíte pěšky na výlety, hodit se vám bude turistická GPS navigace. Obsahuje turistické mapy s dalšími potřebnými informacemi pro turisty.

Pokud jezdíte autem i rádi chodíte pěšky, můžete zvolit typy GPS navigací které mají obě verze map. Většinou se jedná o GPS navigace Garmin. Další otázkou je, jaká cenová hladina je pro vás přijatelná. Ceny GPS navigací v poslední době hodně klesly, takže i kvalitní navigaci s různými funkcemi koupíte za pár tisíc. Alternativou k samotné GPS navigaci je pořízení mobilního telefonu s GPS modulem. Kvalitnější mobilní telefony dokáží plně nahradit GPS navigaci jak autonavigaci tak turistickou. Někteří výrobci dodávají mapové podklady zcela zdarma.

Typy GPS navigací

Autonavigace
Autonavigace můžou být buď přenosné nebo pevné. Pevné GPS autonavigace jsou zabudovány přímo v palubní desce automobilu. Přenosné navigace si většinou přinesete do auta, přiděláte na sklo a při opouštění si jí vezmete s sebou. Nevýhodou pevných navigací je jejich vysoká cena. Přenosné navigace si můžete on-line aktualizovat, využívat dalších funkcí jako je např.: fotoaparát, prohlížeč obrázků nebo MP3 přehrávač.

Turistické GPS navigace
Turistické navigace začínají být velmi oblíbené. Čím dál tím více lidí se vydává na cyklistické výlety nebo pěší tůry. Při těchto výletech se hodi turistická GPS navigace. Obsahuje turistické mapy s turistickým značením. Snadno si pak najdete i body zájmu jako např. Kde na vaší výpravě je nejbližší hospoda na občerstvení nebo vlaková zastávka na návrat domů. Na rozdíl od autonavigace je turistická více kvalitní. Při výletech musí být odolná vůči povětrnostním podmínkám jako je déšť, prach, musí odolat nárazům a otřesům.

Funkce GPS navigací

Dnešní GPS navigace disponují mnoha funkcemi. Můžete s jejich pomocí přijímat dopravní informace a díky tomu se vyhnout stojícím kolonám. Další vychytávkou GPS navigací může být aktivní držák, který navigaci  při  nasazení automaticky zapíná. Nemusíte mít nikde žádné překážející dráty. Další již běžnou funkcí u kvalitnějších modelů je bluetooth s handsfree. Jednoduše můžete propojit mobilní telefon s GPS navigací. Mezi další funkce které můžete využít jsou např.: MP3 přehrávač, Propojení s rádiem, fotoaparát s prohlížečem obrázků, informační body zájmu(parkoviště, čerpací stanice, hotely, apod.), hlasová navigace.

GPS navigace zdarma

Hledáte GPS navigaci zdarma? Pokud vlastníte mobilní telefon Nokia s GPS navigací není to problém. Nokia nabízí ke svým telefonům s GPS mapy a služby s tím související zcela zdarma. Už nemusíte platit za provoz nebo za nákup a aktualizaci map. Vše se nachází v balíku jménem OVI maps. Po stažení a nainstalování do mobilu můžete využívat GPS navigaci bez jakýchkoli omezení úplně zadarmo.

GPS navigace v mobilu

GPS Navigaci zná určitě každý. Používáme jí na cesty, naplánuje nám trasu a bez starostí dojedeme do cíle. Díky miniaturizaci elektroniky si dnes můžeme koupit s navigací i mobilní telefon a tím ušetřit tisíce korun. Mobilní telefony s GPS navigací již nejsou finančně nedostupné. Nejlevnější mobil s GPS navigací pořídíte již od 3000,- Kč. Mobilní telefony s GPS jsou dva druhy. První, který používá GPS modul pro komunikaci s družicemi a druhý, který vyžaduje připojení k internetu a zjišťuje pozici díky tzv. BTS stanic. Výhoda GPS modulu je v tom, že navigace funguje zdarma. U druhé varianty platíte za připojení. Aby Vám navigace správně fungovala a naváděla, je nutné si k ní stáhnout nějaký balíček map. Ať už mapy placené nebo zdarma.

Pokud využíváte připojení k internetu, můžete využívat Google maps. Pro mobilní telefony Nokia jsou k dispozici zcela zdarma Nokia OVI Maps, které si z internetu stáhnete a nainstalujete. Navigaci v mobilu využijete nejen pro navigování při cestě autem ale také při chůzi. Snadno zjistíte kde se nacházíte a za jak dlouho se dostanete pěšky na cílové místo, příp. Jakých dopravních prostředků můžete využít. Mobilní navigaci využijí i nadšenci hry Geocaching, kteří si nechtějí pořizovat drahé turistické navigace. Pro Geocaching existuje mnoho aplikací, které mnohdy předčí i samotné turistické navigace.