onlinemag.cz Další magazíny: Auto moto | Cestování | Domov | Finance | Reality | Elektro | Kultura | Móda | Hobby | Sport

Šetřete energii s úspornými elektrospotřebiči

Každý měsíc složenka za elektřinu. Sami se divíte, za co je tak velká částka. Sami ale uvažte co vše máte doma zapojenu a co za elektrospotřebiče využíváte – lednička, pračka, myčka nádobí, televize, počítač,…mohl bych pokračovat dále. Spotřebovaná energie se tak velmi rychle nasčítá, stejně jako tučný účet na zaplacení.

Energetický štítek

Abychom co nejvíce ušetřili vlastní peněženku a také životní prostředí, je dobré pořizovat si do domácností jen kvalitní a úsporné elektrospotřebiče. Jejich cena je sice vyšší, než ostatní, do budoucna se nám vynaložené prostředky vrátí na uspořené energii. Dnes je již každý elektrospotřebič označen energetickým štítkem. Tento štítek označuje, jak moc je spotřebič šetrný. Co na takovém štítku naleznete? Naleznete zde následující hodnoty:

Energetická třída:
Energetická třída je označena písmeny A až F. A je označení nejúspornějšího produktu, naopak F nejméně úsporného. Nejúspornější písmeno A se dále dělí na A+, A++ a A+++. A+++ patří mezi nejvíce úsporné a takovéto spotřebiče jsou doporučovány především u často používaných jako je např. Lednice, pračka nebo myčka nádobí..

Spotřeba v kWh:
Spotřeba elektřiny je na štítku uvedena v kilowatthodinách. Snadno si pak spočítáte spotřebu vynásobením cenou elektřiny.

Hlučnost, účinnost:
U některých spotřebičů jako jsou lednice nebo pračky naleznete i údaje o hlučnosti nebo účinnosti. Především v paneláku je hlučnost spotřebiče na místě.

Nejúspornější spotřebiče

Jak již bylo zmíněno, spotřebiče jsou označovány energetickými štítky. Nejúspornější spotřebiče jsou označovány písmenem A+++. Spotřebiče označené A++ nebo A+++ mají spotřebu energie nižší o 25% než spotřebiče s označením A+. U praček naleznete označení např A-10%. To znamená, že je o 10% úspornější než kategorie A.

Šetřit můžete i při práci

Šetřit nemusíte jen pořízením šetrných spotřebičů ale i běžným provozem v domácnosti. Stačí dodržovat pravidla jako např. nenechat zbytečně puštěnou vodu. Mít rozsvíceno jen v místnosti kde se nacházíte a používat úsporné žárovky, nenechávat nabíječky v zásuvkách a nenechávat např televizi ve stand-by režimu. I když to jsou drobnosti, dohromady mohou při více spotřebičích nasčítat pěknou sumu peněz.