onlinemag.cz Další magazíny: Auto moto | Cestování | Domov | Finance | Reality | Elektro | Kultura | Móda | Hobby | Sport

Jak pečovat o notebooky v tropických dnech

Léto sice pomalinku končí, ale tropické teploty nás stále provázejí. Vysoké teploty příliš nepřejí elektronice, především počítačům a notebookům. Špatně fungující notebook se může snadno přehřát a můžete tak přijít o cenná data.

Stolní PC vs. notebook

Provoz počítače nebo notebooku spotřebuje hodně energie a jejich komponenty, především procesor, se provozem poměrně dost zahřívají. Proto na každém procesoru najdete větráček společně s chladícím gelem, který udržuje správnou teplotu a zabraňuje přehřátí. Stolní počítače jsou oproti notebookům na vysoké teploty lépe stavěny. Mají kolem sebe více prostoru na odvětrávání, jsou vybaveny silnějšími větráčky a většinou stojí na místech, kde je klimatizace nebo proudí vzduch.

S notebookem už je to složitější. Aby se vše vešlo do malých přenosných rozměrů, jsou komponenty natěsno u sebe a procesor s větráčkem nemusí dosahovat takového výkonu, aby vše zvládl v parných letních dnech ochladit. Často se tak stává, že notebook přestane pracovat v důsledku přehřátí a musíme navštívit servis počítačů.

Jak s notebookem v horku pracovat

Nejčastějším prohřeškem je způsob užívání. Notebook bereme všude s sebou a nejčastěji ho máme buď na klíně, v posteli, nebo na dovolené na pláži. Notebook je tak vystaven vysokým teplotám a položený na měkkou podložku špatně odvětráván. Pokud takto notebook používáte, je dobré si pořídit speciální podložku, která neucpává větrací otvory pro větráček a některá má i přídavné větráčky v sobě zabudované.

Co dělat při přehřátí?

Většina notebooků se při vysokých teplotách dokáže sama vypnout, nebo upozornit na blížící se přehřátí. Snadno i tak můžete přijít o cenná data nebo o celý notebook. Pokud vám začne notebook signalizovat, že dochází k přehřátí (většinou pípáním, nebo i dialogovým oknem) ihned ho vypněte a nechte vychladnout. Pokud se toto děje opakovaně, navštivte nejbližší servis.

Autorizované servisy

Nejlepším řešením je při používání řídit se pokyny z manuálu výrobce. Můžete tak předejít budoucím problémům, a prodloužíte tak životnost svého počítače. Kvalitní služby nabízí například Asus servis. Asus se snaží svým zákazníkům poskytovat ty nejlepší služby. Proto i letos nechyběl na konferenci v Tajpeji na konferenci Computex, kde představil zajímavé novinky v podobě herních konzolí.