onlinemag.cz Další magazíny: Auto moto | Cestování | Domov | Finance | Reality | Elektro | Kultura | Móda | Hobby | Sport

Pravidelná údržba elektroniky zaručí její delší životnost

Používání elektroniky je pro nás na denním pořádku. Ať už v práci práce s počítačem, nebo doma práce s elektrospotřebiči a zábavní elektronikou. Stejně jako u všeho dochází u elektrospotřebičů k opotřebování. Pokud dojde k nějakému poškození, může to mít vliv na  životnost spotřebiče, v horším případě i na lidský život. Jak tedy o elektroniku pečovat?

Servis elektroniky

I přes šetrné zacházení s elektronikou, může dojít k jeho poškození. Důvodem mohou být nekvalitní součástky, vadný výrobek, nebo například nadměrné užívání. Porucha se může dostavit v prvních dvou letech od zakoupení. Pokud se tak stane, většinou máte zařízení v záruce a tak jakýkoliv servis a opravu nemusíte hradit. Stane-li se vám to po uplynutí záruční doby, nezbývá vám nic jiného, než se obrátit na servis (nejlépe autorizovaný) a opravu zaplatit.

Nejčastěji servisovanou elektronikou bývají televize, stolní počítače nebo notebooky. Každý výrobce poskytuje seznam servisů, které jsou v dané zemi k dispozici. Nemusíte tak například při rozbitém notebooku cestovat přes celou republiku kvůli opravě. Servis na notebooky bezpochyby naleznete i ve svém městě.

Kde sehnat náhradní díly

Jste-li manuálně zruční a vyznáte se v elektronice, můžete si u některých spotřebičů provést opravu sami. K opravě budete potřebovat náhradní díly nebo součástky. Zakoupit je můžete buď v kamenném obchodě, nebo si najít internetový obchod, který se na  prodej náhradních dílů specializuje. Například pro náš zmiňovaný rozbitý notebook existuje nespočet internetových obchodů prodávajících náhradní díly k notebookům.

Revize a kontroly elektrospotřebičů

Elektrospotřebiče nemusí mít jen funkční poruchu, ale mohou být také špatně vyrobeny a tím ohrožovat naše zdraví. Nejčastěji se pak jedná o úrazy elektrickým proudem. Starší elektrospotřebiče nemusí být správně izolovány, nebo izolace může být poškozená. Nemusí být správně zapojena pojistka spotřebiče a může dojít k přepětí v síti a tím poškodit ostatní zapojené spotřebiče. Abyste zjistili, zda vám nehrozí nebezpečí od elektrospotřebičů, můžete využít revize elektro. Revize elektrospotřebičů prochází několika postupy. Od vizuální prohlídky, přes měření až po funkční zkoušku. Po absolvování revize dostanete revizní zprávu, která obsahuje všechny údaje z  kontroly.