onlinemag.cz Další magazíny: Auto moto | Cestování | Domov | Finance | Reality | Elektro | Kultura | Móda | Hobby | Sport

Jak si vytvořit domácí wifi

Bez připojení k internetu si svou domácnost nedokáže mnoho lidí představit. S nárůstem počtu členů domácnosti a především s nárůstem počtu různých zařízení (PC, notebook, tablet, smartphone) nastává problém, jak všechna tato zařízení najednou připojit k internetu. Řešení je snadné, stačí si doma zřídit vlastní wi-fi síť.

Co bude potřeba

K vytvoření vlastní domáci wi-fi sítě budete samozřejmě potřebovat klasické připojení k internetu od poskytovatele kterého máte k dispozici. Většinou se jedná o poskytovatele jako je např O2, UPC, nebo nějaký lokální. Pokud již máte připojený nějaký stolní pc, máte zkušenost jak je počítač připojen. Ze zásuvky vám vede kabel do modemu nebo rovnou do PC. V případě že ještě nemáte žádné připojení k internetu, stačí vybrat poskytovatele připojení.

Nezbytnou součástí pro wi-fi síť je potřeba wi-fi router. Wi-fi router se právě postará o distribuci bezdrátového signálu do všech zařízení. Wi-fi routre může mít mnoho funkcí, je třeba si zjistit, co vše se vám bude hodit. Pro běžnou domácí síť bude stačit se základními funkcemi za cca 1000,- Kč. Router můžete koupit přímo od poskytovatele připojení k internetu nebo v jakémkoli obchodě s elektronikou jako je např. Alza.cz nebo czc.cz.

Jak začít

Pokud máte připojení k internetu, a zakoupený wi-fi router, můžete začít se zapojením a vytvořením wi-fi sítě. V krabici naleznete návod jak postupovat. Zapojte tedy router do zásuvky a propojte kabelem s pc a se zásuvkou k internetu. Do prohlížeče pak většinou zapisujete IP adresu (např. 192.168.0.1) přes kterou se dostanete do administrace.

Konfigurace

V administraci si už nastavujete jak bude zařízení fungovat. Nejprve si tedy wi-fi nějak pojmenujete, nastavíte způsob zabezpečeni (zda se připojí kdokoli, nebo zda bude potřebovat heslo). Pak můžete nastavit další zabezpečovací prvky, jako jaké zařízení bude moci k wi-fi přistupovat a jaké ne.

Až projdete průvodcem, uložte nastavení a můžete vyzkoušet, zda wi-fi síť funguje.

Připojení k wi-fi

Zapněte si notebook nebo jiné zařízení, kterým se chcete na wi-fi síť připojit. Poté v pravém dolním roku na start panelu vyberte bezdrátové připojení k síti a vyberte spravovat bezdrátové sítě. Pokud jse v routeru vše správně nastavili, měli byste svou pojmenovanou síť vidět v seznamu viditelných bezdrátových sítí. Pak stačí na síť poklepat a připojit. Pokud máte zabezpečenou síť heslem, zadejte heslo a poté budete připojeni.