onlinemag.cz Další magazíny: Auto moto | Cestování | Domov | Finance | Reality | Elektro | Kultura | Móda | Hobby | Sport

Jak si vybrat správný mobil

Když vybíráme mobilní telefon, máme každý různé požadavky. Někomu stačí jen volat a posílat SMS, někteří chtějí být připojeni k internetu, komunikovat na sociálních sítích, stahovat e-maily apod. Někdo je zase omezen cenou za mobil. Pokud se tedy chystáte vybírat mobil měli byste se řídit následujícími kroky:

Typy mobilních telefonů

měli byste se zamyslet na co budete chtít mobil používat. Vybírat můžete z levných mobilů s minimem funkcí, z multimediálních pro přehrávání hudby nebo pro focení a z mobilů které zastoupí vaši kancelář na cestách.

Dotykové displeje

Vybírat si můžete z mobilních telefonů s dotykovým displejem nebo klasické. Dotykové displeje jsou v současné době velmi populární. Výhodou je jednoduché ovládání, nevýhodou je velký displej který se může snadno poškodit.

Mobily s užitečnými funkcemi

Pokud jste často na cestách, určitě využijete mobilní telefon s GPS navigací. Pokud potřebujete být neustále ve spojení s okolním světem, hodit se Vám budou chytré telefony s operačním systémem, kde si budete moci stahovat různé aplikace a vychytávky, co Vám usnadní práci.

Telefon má mnoho parametrů. Vyberte si ten správný na portálu cenypodlupou.cz. Porovnání cen z eshopů.

Typy mobilních telefonů

Pokud jste se rozhodli pořídit nový telefon, určitě vás zajímá, jaký typ mobilu si můžete pořídit abyste neplatili zbytečně za něco, co potřebovat vůbec nebudete. Takové základní rozdělení mobilních telefonů je následující:

Levné telefony

Tyto telefony mají velmi omezené funkce. Většinou vám velmi dobře poslouží k telefonování a posílání SMS. Některé  mají i další funkce jako je fotoaparát, přehrávání hudby apod. Tyto funkce jsou ale velmi omezené a nekvalitní. Pokud nám tedy postačí jen přijímat hovory odesílat sms a nemáme žádné další nároky jsou tyto telefony vhodné. Můžeme je použít např. Jako spojení na chatu či chalupu, druhý telefon jen na přijímání hovorů, pro starší lidi, kteří nepotřebují žádné další vychytávky

Multimediální telefony

Tento typ si v dnešní době pořizují hudební fanoušci, kteří se bez sluchátek na uších nehnou ani na krok. Hudební skladby sice už dokáže přehrát téměř každý mobil, ale proč nemít speciální s vlastním playlistem, velkou pamětí pro skladby a určitě nepostradatelným konektorem na běžná sluchátka.

Telefony s fotoaparátem

Fotoaparát má v dnešní době také většina mobilních telefonů. Abychom ale mohli pořizovat kvalitní snímky i z mobilu, je dobré aby splňoval nějaké parametry. Mobil pro kvalitní focení by měl mít minimálně 3Mpix, blesk, automatické zaostřování, přisvětlovací diodu a určitě doplňkové funkce jako je samospoušť, různé režimy snímání apod.

Mobily s operačním systémem

Mobilní telefony s operačním systémem mají mnoho výhod i nevýhod. Jelikož se jedná o operační systém (jako jsou např Windows), je možné stáhnout škodlivé aplikace (viry), které Vám mohou uškodit. Tyto mobilní aplikace Vám mohou např. odposlouchávat hovory, stáhnout seznam kontaktů, odesílání premiových sms apod. Mezi výhody od běžných telefonů je ve velmi širokém použití. Díky chytrým telefonům si můžete stahovat emailovou korespondenci, být připojen k internetu, používat kancelářské aplikace apod. Existuje i velké množství dalších doplňkových aplikací které si můžete stáhnout a používat.

Mobil s dotykovým displejem

Mobilní telefony s dotykovým displejem se stávají čím dál tím více populárnější a hlavně cenově dostupnější. Boom v dotykových displejích u mobilů odstartoval iPhone. Ceny se již nepohybují v desítkách tisíc, ale mobilní telefon s dotykovým displejem pořídíte již od 3000,- Kč.

A jaké tedy máme typy dotykových displejů a jaké jsou jejich výhody a nevýhody? Dotykové displeje jsou buď kapacitní nebo rezistivní. Každý typ funguje trošku jinak:

Rezistivní displej

U rezistivního displeje se na povrchu nachází pružná membrána, která je zespodu pokrytá kovovým povlakem. Pod membránou je další vodivá vrstva, která je pevná. Mezi oběma vrstvami se nachází  vzduchová mezera, která od sebe obě vrstvy odděluje. Při dotyku se horní vrstva dotkne se té spodní a v místě dotyku začne procházet elektrický proud. Na základě toho vyhodnocovací jednotka vypočítá polohu bodu dotyku. Ovládat displej můžeme prstem nebo tužkou.

Výhodou tohoto řešení displeje je především to, že k dotyku lze použít prakticky cokoli. Záleží jen na tlaku na horní vrstvu. Rezistivní dotykové displeje jsou velice odolné.

Kapacitní displej

Na rozdíl od rezistivního displeje je kapacitní založen na vodivosti lidského těla. Proto mobil můžete ovládat jen prstem ruky, tužka vám bude k ničemu. Při stisku prstem vznikne mezi okraji displeje a vodivou rukou kapacita, přes kterou se uzavře elektrický obvod. Pomocí analýzy vzniklých kapacit se přesně určí poloha prstu. Výhodou použití této technologie je vysoká mechanická odolnost displeje, nevýhodou je, že na ovládání musí být použit elektricky vodivý předmět.

Ochranné fólie

Velkým problémem u dotykových displejů je jejich náchylnost na poškrábání a poškození. Problém také nastává např. Při ostrém sluníčku, pak cokoli přečíst na displeji je nemožné. Pro ochranu a pro pohodlnější užívání si můžeme pořídit ochrannou folii. Díky folii ochráníme displej před poškrábáním a při použití speciální folie budeme bez problému mobil využívat i na přímém slunci.